Bert Hellinger – Miłość Ducha

O tym, że psychologia nie zajmuje się Duchem, a miłość sprowadza do emocji i przywiązania, nie musimy nikogo przekonywać. To nauka empiryczna, a więc bez doświadczenia zmysłowego nie ma mowy o budowaniu jakiejkolwiek teorii. A co z psychoterapią? Tutaj na szczęście sprawa nie jest już tak oczywista. ponieważ niejednokrotnie okazuje się, że to co ludziom pomaga nie zawsze daje się zamknąć w definicjach i koncepcjach. Wiele jest szkół i metod psychoterapii. Na szczęście jest wśród nich także miejsce na lecznicze działanie i Ducha i Miłości.

Metoda ustawień rodzinnych wg. Berta Hellingera nadal wzbudza kontrowersje nie tylko w środowisku psychoterapeutów. Oto jej twórca śmie łamać podstawowe założenia pomocy psychologicznej, narusza kodeks etyczny psychologa, wykorzystuje działanie niewytłumaczalnych zjawisk, krótko mówiąc, z naukowego punktu widzenia jest szamanem albo szarlatanem, który pomaga w wątpliwy sposób, czasem szkodzi a nierzadko zagraża ludzkiemu życiu lub zdrowiu. Na taką opinię o praktykach Berta Hellingera można natrafić zarówno w mediach jak i środowiskach akademickich. Czy jest ona trafna?

Tak jak na każde ważne pytanie i na to musisz odpowiedzieć sobie sam. A dlaczego to pytanie jest ważne? Ponieważ dotyczy tego jak sam siebie widzisz – jak postrzegasz to, czym w istocie jesteś. Uświadom sobie, że przyciągasz do siebie rzeczy, które są do Ciebie podobne, a odpychasz te, które takie nie są. Tak samo jest, gdy szukasz pomocy, w tym także psychoterapii – chociaż z Najwyższego punktu widzenia wszystko z Tobą jest w porządku, w końcu jesteś Synem Boga.

Psychoterapia zawiera pewien opis rzeczywistości, który musisz zaakceptować jeśli chcesz doświadczyć skutków jej działania. Nie ma dobrej ani złej psychoterapii. Jedyną osobą, która może Ci w ogóle pomóc jesteś Ty sam – do Ciebie należy odpowiedzialność i decyzja, czy potrzebujesz pomocy i jaką jej formę chcesz przyjąć. Wiedz, że chociaż istnieje kilka szkół psychoterapii, to sposobów pracy w gabinecie jest tyle ilu psychoterapeutów. Każdy wykorzystuje poznane narzędzia odpowiednio do swych umiejętności i przypadku. Superwizja ma za zadanie skorygować kierunek działania terapeuty, ponieważ sam terapeuta także potrzebuje pomocy innego terapeuty.

Jeden człowiek, potrzebuje pomocy od drugiego, drugi od trzeciego i tak dalej, w nieskończoność. No właśnie, w nieskończoność. Ludzkie kompetencje są ograniczone i w tym wymiarze łańcuszek pomocy nigdy się nie kończy. Widać, że jeśli nie zjada własnego ogona, to biegnie w określonym kierunku. Jakim? Skąd czerpiemy ideę zdrowia i pomocy? Gdzie bije źródło naszej mądrości? Dokąd sięgamy w godzinie ostatecznej próby? Po co polegać na człowieku, skoro od razu można sięgnąć w nieskończoność, Absolut – Tajemnicę Istnienia – Ducha, który zarządza nami i stanowi Jedną Instancję Prawdy.

Ważne, żeby zdać sobie sprawę z tego, że ustawienia systemowe rodzin metodą Berta Hellingera prowadzi tylko i wyłącznie Bert Hellinger, a pozostali terapeuci, którzy ją stosują, są jej interpretatorami. Jest to metoda, która uwzględnia wymiar duchowy. Co więcej to właśnie Duch stanowi najistotniejszą treść zjawisk procesu terapeutycznego oraz obszar do pracy, w której zawsze dąży się do harmonii z Duchem. Proces terapeutyczny jest ruchem Ducha, zgodnym z Jego zamysłem, a ruchem tym rządzą porządki miłości. Dawanie miłości i branie miłości stanowią nadrzędną regułę istnienia oraz bycia w związkach międzyludzkich. Dlatego Hellinger sciencia® niesie głęboką mądrość, będąc nauką o miłości.

Psychologom i psychoterapeutom pozostałych szkół trudno jest zaakceptować takie podejście, w którym proces terapeutyczny zachodzi w niewidzialnym polu systemu pod kontrolą nie dającej się uchwycić siły, podejmującej decyzje nie zawsze zgodne z ludzką moralnością. Zjawiska odczuwania cudzych przeżyć, rodzinne uwikłania w celu wyrównania relacji i uzyskania równowagi miłości pozostają racjonalnie niewytłumaczone. A jednak coś się wydarza, a uczestnicy terapii – nie tylko fizycznie obecni! – niejednokrotnie odczuwają natychmiastowy skutek tych wydarzeń. Każdy jest tu postrzegany i doświadcza siebie jako integralnej części większego systemu, w którym żyje.

Człowiek Zachodu cierpi z powodu braku łączności z przodkami, braku autentycznych rytuałów, oderwany od przyrody, bez wspólnotowości i możliwości obcowania z sacrum, które zostało zawłaszczone przez religię. Terapia Hellingerowska wypełnia w jakiś sposób tę lukę powstałą w naszej kulturze. Myśl jej genialnego i pokornego twórcy, o mistycznej intuicji, zbieżna jest z ideami Russeliańskiej Nauki. Dzięki Bertowi Hellingerowi psychoterapia sięga do swoich korzeni i przywraca równowagę w życiu współczesnego, nastawionego na ego i osamotnionego człowieka. Taka psychoterapia może spełniać swoją właściwą funkcję i służyć ludziom, czerpiąc Mądrość z Tajemnicy znajdującej się poza fizycznym światem.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s