Boska Iliada: wiedza vs. doświadczenie zmysłowe

Czemu wciąż jesteś niewolnikiem swych zmysłów? Wyjdź poza to, czego nimi doświadczasz. Stań się Mną dzięki wiedzy, jaką posiadasz.

Boska Iliada

Z ósmego wykładu „Przesłania Boskiej Iliady”, który nosi tytuł „Wiedza kontra doświadczenie zmysłowe”, dowiadujemy się na czym polega różnica pomiędzy poznaniem zmysłowym a poznaniem wewnętrznym. Jak mówi Russell, człowiek żyje w dwóch światach: świecie materialnym, którego doświadcza fizycznie i świecie ducha, który jest dostępny dla wewnętrznego zmysłu poznania.

W tym pierwszym człowiek funkcjonuje jako elektrycznie czująca istota wyposażona w narządy odbierające wrażenia z zewnątrz, zdolność rozumowania i umiejętność wyciągania wniosków. Wszystko to pozwala mu gromadzić informacje o otaczających go zjawiskach, przetwarzać je i samodzielnie wytwarzać produkty materii. Mózg pełni rolę rejestratora wrażeń i magazynu tak zwanej wiedzy empirycznej. Ale…

Wiedza empiryczna przyswojona zmysłowo zawiera treści dotyczące nieskończonej liczby ruchomych iluzji, które nieustannie zwodzą nasze zmysły. Z tego powodu, mimo swej rozległości, jest ona równie nietrwała co ruch, który stał się przyczyną jej powstania.

Dlatego, choć wydaje nam się, że jest inaczej, cywilizacja znajduje się na bardzo niskim poziomie rozwoju. Ludzkość dopiero niedawno wyszła z buszu, w którym żyła przez eony. Nie oszukujmy się, wciąż żyjemy zgodnie z prawem dżungli i zabijamy, aby przeżyć. Odczuwamy strach przed innymi, jesteśmy chciwi i żądni władzy, wykorzystujemy naukę do realizacji osobistych, bądź narodowych celów. Działamy jak automaty narkotyzujące się bodźcami zmysłowymi.

W drugim świecie człowiek komunikuje się z Bogiem za pośrednictwem świadomości, która rozwija się w nim dopiero od niedawna. Językiem komunikacji jest natchnienie rozbudzane dzięki sztuce, samotności i kontemplacji przyrody. Poprzez natchnienie człowiek uzyskuje dostęp do źródła prawdziwej i wiecznej wiedzy, z którego czerpią wszyscy wielcy twórcy. To dzięki nim nasza cywilizacja naprawdę się rozwija, a my wspinamy się po szczeblach ku Kosmicznej Świadomości i Jedności z Bogiem.

W momencie, gdy człowiek stał się świadomy Boga, którego w sobie nosi, zaczął wiedzieć. Dzięki wiedzy mógł już stwarzać. Stał się Współ-stworzycielem razem z Bogiem, ponieważ istnieje tylko jeden Stworzyciel. To był pierwszy etap transformacji z czucia do poznania wiedzy.

Twórca przebywa w nieustannej komunii z Bogiem i oddycha zgodnie z kosmicznym rytmem. Produkty jego umysłu nie mają charakteru materialnego – są prawdziwie twórcze, ponieważ mają swoje źródło w Duchu, który jest nieśmiertelny. W rytmach wszechświata zawarta jest mądrość Stwórcy. Dzięki rozbudzaniu duchowej świadomości każdy może uzyskać do niej dostęp. Boską zasadą jest Jedność wszystkiego, a boskim prawem Prawo Miłości.

A zatem, odczucia i wiedza nie mają ze sobą nic wspólnego. Wiedza nie jest zapisana w książkach i nie przekaże Ci jej żaden nauczyciel. Nawet jeśli czytasz lub słuchasz wielkich mistrzów tego świata, ich słowa, pozostają wyłącznie informacją. Dopiero, gdy sięgną samej twojej Duszy, obudzą w Tobie wiedzę. Jak mówi Russell:

Postrzeganie zmysłowe wychwytuje fale emitowane przez dwa ruchome światła materii. Wiedza natomiast pochodzi z Jednego Światła ducha, które znajduje się w spoczynku. To jedno nieruchome Światło wiedzy skupia cały ruch, tak jak nieruchomy punkt podparcia środkuje przyłożoną do niego dźwignię.

Dźwignia porusza się, ale cała energia, która ten ruch wywołuje, znajduje się w punkcie podparcia, którym Ty sam naprawdę jesteś.

 


Walter Russell „A Message of Divine Iliad”, ©Copyright for the Polish translation by walterrussell.pl 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s